Yeni !

25 Ekim 2016 Salı

Klima Kompresör Sağlamlık Kontrolü

KLİMA ARIZALARI VE ÇÖZÜMLERİ 
KLİMA KOMPENETLERİ VE SAĞLAMLIK KONTROLLERİ
KOMPRESÖR KONTROLU

Kompresöre elektrik gitmesini sağlamak için cihazı soğutma konumunda çalıştırın kumanda ile istediğiniz sıcaklığa ayarlayın.(Ortam sıcaklıgından 2-3 ºC düşük olmalı).Ortam sıcaklığı düşükse ısıtma konumunda da deneyebilirsiniz. "izmir klima servisi"

İç ünite üzerinden kompresörü besleyen elektronik karttaki röleden besleme çıkışı  olmuyor olabilir. Bu durumda elektronik kartın değiştirilmesi gerekecektir. 

Dış ünite üzerindeki bağlantı klemensini kontrol ediniz. Bağlantılarda temassızlık olabilir. Kontrol edin. 
Kapasitörünün arızalı olup olmadığını kontrol edin. Sağlamsa bağlantılarını kontrol edin. 
Kompresör çalışmıyorsa sarım termiği açmış olabilir. Bunun ölçümü için Ohmmetre ile sargı uçları kontrol edilmelidir. Kontaklar açık görünüyorsa sarım termiğinin arızalı olduğu hemen düşünülmemelidir. Çünkü sargılar kütlesel olarak büyük olduğu için soğumaları uzun sürebilir.(40-60 dk) Bu yüzden soğuması beklenmelidir. S ve R arasında iletkenilk varsa sargının durumu iyi demektir. Fakat C den S’ye yada C’den R’ye motor soğuyana kadar açık durumda ise termik devreye girmiş demektir. Ölçümler Ve Değerleri Sırayla C-R arasını S-C arasını ve S-R arasını ölçerek bulduğunuz direnç değerlerini not edin. Yüksek-Orta ve düşük omaj değerleri bulunacaktır. S-R arasında bulunan en büyük direnç değerinin karşısındaki uç C (ortak) uçtur. S-C arasında bulunan orta direnç değerine sahip olan uç S (Yardımcı sargı) ucudur. R-C arasında bulunan en küçük omaj da R (Ana Sargı) ucudur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder