Yeni !

22 Ekim 2016 Cumartesi

Soğutmanın Tanımı SOĞUTMA Nedir?

Soğutmanın Tanımı : 
Bir maddenin veya ortamın sıcaklığını, onu çevreleyen hacim sıcaklığının altına indirilmesi ve orada muhafaza etmek üzere ısının alınması işlemine denir. izmir klima servisi

Soğutucunun Çalışması : Öncelikle, soğuk gibi bir şey olmadığını biliyor muydunuz? Bir şeyi soğuk olarak tarif edebilirsiniz ve herkes ne demek istediğinizi anlar, ama aslında soğuk sadece ve sadece bir şeyden daha az ısı içeren başka bir şey anlamına gelir. Asıl olay daha az ve daha çok ısı miktarıdır. Soğutmanın tanımı ise ısının taşınması ve başka bir yere yerleştirilmesidir. Bir malzeme soğutulacaksa, aslında ondan ısı alınacaktır. Eğer ılık bir içeceğiniz varsa ve diyelim 25°C ise ama siz bu içeceği 4°C olarak içmeyi tercih ediyorsanız; onu bir süre bir buzdolabına koyarsınız, ısı ondan bir şekilde alınır ve siz daha az sıcak bir içecek sahibi olursunuz. (Yani daha soğuk bir içeceğiniz olur.) Ama bir de şu durumu düşünün; dolaba koyduğunuzda 4°C olan içecek çıkardığınızda 3°C olmuş.İkisi de soğuk ama biri diğerinden daha az ısı içeriyor.


Yani soğuk maddeler bile ısı içerirler ve daha az ısı içerme durumuna geçebilirler. Bu durumun limiti o malzemeden tüm ısının alınmasıdır. Bu sınır mutlak sıfır noktasıdır ve teorik olarak –273°C ile tarif edilir. Bu sıcaklığa ancak laboratuar ortamında elektriksel süper iletkenler vasıtası ile çok yaklaşılmıştır.

Soğutmanın Tarihçesi: 
İnsanoğlu, binlerce yıldır, aşırı sıcağın bunaltıcı etkisinden kurtulabilmek için sayısız yöntemler kullanmıştır. Bu yöntemlerin hiçbiri doğal esintinin verdiği ferahlıktan daha iyi olmamıştır. Yüzyıllar boyu, doğal buz ve kar, soğutmanın tek vasıtası olmuştur. İlk Mısırlılar, buharlaşmanın soğumaya yol açabileceğini keşfettiler, böylece şaraplarını ve diğer sıvılarını gözenekli toprak kaplar içine koymayı ve geceleyin, soğuk rüzgar buharlaşmaya yol açsın ve içecekleri soğutsun diye çatılarda bekletmeyi öğrendiler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder